Pradžia
lt
en
Lietuvos istorijos instituto mokslininkai 2023-aisiais dalyvavo projekte "Gyvoji istorija".
 
Zarasų rajono savivaldybės administracija, Zarasų krašto muziejus, Lietuvos istorijos institutas ir Daugpilio universitetas (Latvija) apjungė savo pajėgas bendram projektui „Gyva istorija“ (ENI-LLB-1-073 „A living history“), siekiant pristatyti senąją Stelmužės dvaro sodybą kaip muziejų po atviru dangumi tarptautiniam turizmui.
 
Apie tai ką pavyko nuveikti 2022 m. gruodžio 20 d. buvo pasakojama BNS surengtoje spaudos konferencijoje:
 
 
Instituto mokslininkams pastebėjus kai kuriuos netikslumus BNS paviešintame pranešime pateikiame pakoreguotą jo tekstą:

„Svarbiausia jo (projekto – BNS) užduotis ir turinys yra kultūros paveldo objektą, išskirtinį kultūros paveldo objektą, Stelmužės senąjį dvarą, pristatyti kaip muziejų po atviru dangumi“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja, projekto vadovė Daiva Šukštulienė.

Šiuo metu tęsiama Stelmužės dvarvietės parko tvarkyba: lankytojams pasivaikščiojimams atverta ežero pakrantė, atkurti parko laiptai.

Zarasų krašto muziejus parengė naują virtualų turinį atrastiems faktams pristatyti.

Anot projekto „Gyva istorija“ dalyvių, siekdami išsiaiškinti dvaro istoriją mokslo partneriai tyrimus atliko Kauno, Vilniaus, Varšuvos, Rygos, Marburgo, Tartu archyvuose, juose ieškodami informacijos apie senąjį Stelmužės dvarą.

Projekte dalyvavę mokslininkai patikslino ankstyviausią Stelmužės paminėjimo datą, nustatė dvaro savininkus, surado Stelmužės dvarui priklausiusias knygas su savininkų autografais ir Stelmužės dvaro ekslibrisais. Ekslibriso centre – ąžuolas su savininkų herbu. „Mes kreipiam didžiulį dėmesį mūsų istorijai, kultūros paveldui. Šis projektas susijęs su Stelmužės  dvaru (...) ta sklaida, tas darbas susijęs su mūsų kultūra ir ne tik Zarasų simbolis, bet ir Lietuvos simbolis yra ąžuolas. Zarasams ir mūsų istorijai, ir mūsų kraštui tai yra tikrai daug“, – sakė Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas.

Išsiaiškinta, kad ankstyviausias šiuo metu žinomas Stelmužės / Steinensee dvaro paminėjimas  yra 1532 metais. Atrastas istorinis faktas apie 1937 metais paskutiniojo dvaro savininko Vytauto Didžiojo universiteto bibliotekai padovanotas 119 Stelmužės dvaro knygų, iš kurių Mokslininkams pavyko aptikti 56 knygas, šiuo metu saugomas Kauno technologijos universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Kauno apskrities viešojoje ir Vilniaus universiteto bibliotekose.

„Atsiveria perspektyva tolesniems tyrimams (...). Žengėme žingsni po kurio kiti tyrėjai gali keliauti, tirti ir gilinti, plėsti tą Stelmužės pasakojimą, naratyvą tiek turistams, tiek visiems, kurie besidomi tiek dvarų istorija, tiek kultūros paveldo istorija Lietuvoje“, – žurnalistams sakė Lietuvos istorijos instituto kultūros paveldo ekspertė Inga Ilarienė.

„Mes po projekto įgyvendinimo supratom, kad tik mažą dalelytę atvėrėm, kad ne taip bus paprasta įkurti muziejų po atviru dangumi. Kultūros paveldo objektus valdo privatūs savininkai ir mums reikės apjungti jų visų pajėgas, potencialą, kad atverti visus muziejaus objektus“, – teigė projekto vadovė D. Šukštulienė.

Taip pat projekto metu režisierės Gretos Šuščevičiūtės buvo suktas dokumentinis filmas „Stebuklingoji Stelmužė“. Filmas griauna įsisenėjusius klaidingus faktus apie Stelmužės dvaro savininkus, dvaro pastatų paskirtį, ąžuolo amžių.

„Filmas yra galimybė paprastiems žmonėms parodyti, atskleisti tuos faktus (...). Filmas yra ta pagalba žmonėms sužinoti tuos faktus, kuriuos atskleidė mokslininkai“, – apie filmą kalbėjo režisierė.

Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę. Projekto biudžetas siekia daugiau nei 648 tūkst. eurų, 10 proc. projektui skyrė Zarasų rajono savivaldybė.

 
 
Informacija atnaujinta 2022-12-23 20:05